Jak wygląda cellulit na udach albo na brzuchu? Sprawdź!

jak wygląda cellulit na udach i brzuchu

Cellulit to nie tylko problem nóg, ale dosyć często także innych części ciała. Czym jest, jak wygląda cellulit na udach a jak na brzuchu oraz jak się go pozbyć? Oto kilka sprawdzonych sposobów!


Menu:

Czy są jakieś różnice między cellulitem na udach a tym, który pojawia się na brzuchu?

Cellulit to zmiany w obrębie skóry właściwej i tkanki podskórnej skóry ciała. Cellulit na udach jest przykładowo powodem zwiększonego podziału tkanki łącznej, zwężenia naczyń krwionośnych i ogólnie zaburzeń metabolizmu w tkance. Przez nierówny rozrost komórek tłuszczowych pojawiają się zagłębienia i nierówności w skórze. Zmiany te mogą dotyczyć różnych partii ciała, dlatego cellulit na ramionach, cellulit na łydkach, cellulit na nogach czy cellulit na brzuchu wcale nie należą do rzadkości.

Skąd się bierze cellulit na nogach?

Jedną z głównych przyczyn, szczególnie jeśli chodzi o cellulit uda, są zaburzenia hormonalne, a zwłaszcza podwyższona ilość estrogenów. To właśnie one powodują zwiększoną przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Płyn fizjologiczny przenika poza naczyniami zbiera się w przestrzeniach międzykomórkowych powodując obrzęki i w efekcie tworzy cellulit na udach. Bardzo często same zaburzenia hormonalne spowodowane są ciążą, karmienie piersią czy nawet menstruacją. Czynnikiem ryzyka jest też antykoncepcja hormonalna. Inny hormon, progesteron, steruje m.in. przepływem krwi w żyłach. Jej spowolnienie może prowadzić do zmian w obrębie tkanki łącznej tak, ze włókna tracą swoją sprężystość powodując zmniejszenie elastyczności całej skóry.Choć cellulit nie jest dziedziczny, to już predyspozycja do nie go tak.

Jak pokonać cellulit na brzuchu?

Przede wszystkim warto zwiększyć aktywność fizyczną. Zmniejszenie masy mięśniowej podczas zaprzestania ćwiczeń zwykle kończy się przyrostem tkanki tłuszczowej, jak również utratą elastyczności mięśni i ścięgien. To powoduje zaburzenie krążenia żylnego i zwiększa zastój płynów w tkankach. Także zmiana diety może wpłynąć zbawiennie na stan skóry. Jeśli chcemy mieć gładka skórę to warto nie przemycać do jadłospisu produktów gotowych, które w niewielkiej ilości zawierają dużo kalorii. Same posiłki spożywajmy regularnie i zrezygnujmy z sytych kolacji na rzecz lekkostrawnych.

Jakie są rodzaje cellulitu?

Jest kilka rodzajów cellulitu, które są rozróżniane w środowisku medycznym. Dzielimy je przede wszystkim ze względu na przyczyny występowania. Są to kolejno:

  • cellulit twardy, najczęściej dotyczy młodych i aktywnych kobiet. Widać go dopiero po ściśnięciu skóry i uznawany jest jako pierwsze stadium cellulitu. Jego rozwój można zahamować.
  • cellulit miękki, jest natomiast domeną osób po czterdziestce oraz nieaktywnych fizycznie. Powoduje go coraz mniejsze napięcie mięśni i wiotkość skóry. Widać go nawet bez specjalnego ściskania oraz na stojąco.
  • cellulit obrzękowy (wodny), cellulit wodny objawia się obrzękami i falami na skórze. Choć cellulitu wodnego można się pozbyć dużo łatwiej niż tłuszczowego, to stanowi on jedną z chorób cywilizacyjnych. Do skutecznej walki z cellulitem wodnym wystarczy dieta, ruch i odpowiednia pielęgnacja przy pomocy kremów czy masaży. Do przyczyn cellulitu wodnego zaliczamy przede wszystkim siedzący tryb życia, używanie nadmiernie soli w kuchni, noszenie butów na obcasach i spożywanie tabletek antykoncepcyjne.

Bibliografia

  1. Ilustrowany Atlas Mezoterapii Estetycznej; Britta Knoll, Gerhard Sattler; Kwintesencja; ISBN: 978-83-85700-97-5
  2. Leczenie chorób skóry; M.G. Lebwohl, W.R. Heymann, J. Berth-Jones, I. Coulson; ELSEVIER URBAN & PARTNER, 2009; ISBN : 9788376090276

Dodaj komentarz