Kobiety chcą dobrze wyglądać i nikt nie ma wątpliwości, że tak jest. Wydają one duże pieniądze, aby wyglądać zgodnie z najnowszymi trendami. Spędzają długie godziny u fryzjera, aby ich włosy wyglądały zawsze promiennie i zdrowo, aby zachwycały kolorem. Myślą one nie tylko o tym co jest widoczne gołym okiem, dla kobiet liczy się również to, co jest pod ubraniem. Zakłady kosmetyczne oferują szeroką gamę zabiegów na twarz i ciało. Szczególną popularnością cieszą się zabiegi wyszczuplające oraz zwalczające cellulit i rozstępy. Badania pokazują, że cellulit dotknął już 90% kobiet, dotyczy więc prawie każdej kobiety.
Menu:
- Jakie jest znaczenie cellulitu w ciele?
- Zaburzenia hormonalne to nie jedyna przyczyna
- Nieprawidłowo dobrana dieta do naszych potrzeb
Jakie jest znaczenie cellulitu w ciele?
Są to zmiany w obrębie skóry właściwej, mające miejsce przede wszystkich na udach, pośladkach, ramionach lub brzuchu, występują w połączeniu z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej, a ich przyczyną są zaburzenia metabolizmu. Występują przede wszystkim w okresie dojrzewania, gdy ciało rozwija się w bardzo szybkim tempie. Na powstanie cellulitu szczególnie narażone są również kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz te zażywające tabletki antykoncepcyjne. Komórki tłuszczowe rozbijają się nieregularnie i dzięki temu powstaje nieregularna, pomarszczona skórka. Nie wygląda ona zachęcająco, nic dziwnego, że kobiety są w stanie zapłacić naprawdę duże pieniądze, aby się jej pozbyć. Cellulit czasem przybiera postać małych podskórnych guzków, które w skrajnych wypadkach mogą powodować ból. Jest to przykra dolegliwość na którą narażone są kobiety, gdyż problem ten nie dotyczy mężczyzn.
Zaburzenia hormonalne to nie jedyna przyczyna
Nie możemy całej winy za powstawanie pomarańczowej skórki zrzucić na hormony. Winę niejednokrotnie ponoszą same kobiety. Siedzący tryb życia to główna przyczyna tej przykrej dolegliwości, brak ruchu powoduje, że tłuszcz nierównomiernie rozkłada się w naszym ciele. Jeśli więc spędzasz minimum osiem godzin każdego dnia za biurkiem, gdyż taką pracę wykonujesz, warto zapisać się na siłownię lub zacząć uprawiać sporty na wolnym powietrzu. Powszechnie wiadomo, że bieganie skutecznie pomaga zwalczyć niedoskonałości naszego ciała.
Nieprawidłowo dobrana dieta do naszych potrzeb
Dieta to kolejny czynnik, który ma wpływ na powstanie cellulitu, warto więc zrezygnować z tak zwanego śmieciowego jedzenia i zaopatrzyć lodówkę w zdrowe produkty. Stosowanie naprzemiennie zimnych i gorących pryszniców okaże się pomocne, jak również zakup kremów antycellulitowych, które wmasowywane w ciało po każdym prysznicu przyniosą odpowiednie efekty. Najważniejsza jest jednak systematyczność i nie należy oczekiwać efektów po paru dniach stosowania. Dla niektórych osób sposoby te nie będą wystarczające. Należy udać się wtedy do kosmetyczki i zostaną wykonane następujące zabiegi: endermologia, mezoterapia, body wrap lub ultradźwięki. Zabiegi te zawsze przynoszą efekty, lecz wykonywać trzeba całe ich serie, co oczywiście wiąże się z dużymi kosztami.
Podsumowanie
Podsumowując, niejednokrotnie jesteśmy w stanie zapobiec powstaniu cellulitu lub zmniejszyć jego widoczność, a przed udaniem się do kosmetyczki, warto spróbować poradzić sobie z nim samodzielnie.
Bibliografia
- MODELOWANIE SYLWETKI. SERIA DERMATOLOGIA KOSMETYCZNA; B.E. Katz, N.S. Sadick, 2011; ISBN: 978-83-7609-345-1
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24160277
- Cellulite: Nature and aetiopathogenesis; Terranova F, Berardesca E, Maibach H.; International Journal of Cosmetic Science. 2006; 28(3):157–167