Cellulit przyczyny ma nie zawsze oczywiste. Zobacz!

cellulit przyczyny

Aby skutecznie przeciwdziałać skórce pomarańczowej, trzeba wiedzieć jakie wpływają na cellulit przyczyny. Na niektóre z nich niestety nie mamy wpływu: czynniki hormonalne, w szczególności krążące we krwi kobiet naturalne estrogeny, to element niezależny od woli człowieka. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zmiany hormonalne są związane z zażywaniem leków – najczęściej antykoncepcyjnych. Niewykluczone też, że do tego, co powoduje cellulit zaliczyć można również estrogeny spożywane z pokarmem (np. w wyrobach nabiałowych) i tzw. ksenoestrogeny, czyli substancje nie będące hormonami, ale naśladujące ich działanie (np. bisfenol). Generalnie, wiele z tego, co powoduje cellulit, można wyeliminować przez zmianę trybu życia.


Menu:

Do cellulitu przyczynia się głównie tryb życia

Jednym z najważniejszych czynników może być siedzący tryb życia. Brak ruchu, sportu, sprzyja zastojowi limfy. Układ limfatyczny (w odróżnieniu od układu krwionośnego) nie posiada swojego serca. Jego „sercem” są wszystkie mięśnie szkieletowe, które kurcząc się rytmicznie wymuszają przepływ limfy. A układ limfatyczny odpowiedzialny jest za odprowadzanie z tkanek (również z tkanki podskórnej) nadmiaru płynu. Gdy człowiek długo pozostaje w jednej pozycji, taki płyn może gromadzić się w dolnych partiach ciała. Sprawne usuwanie płynu z tkanki tłuszczowej może zapobiegać cellulitowi. Korzystanie z klubów fitness działa dobroczynnie z jeszcze jednego powodu. Brak ruchu sprzyja gromadzeniu się tłuszczu w płacikach tkanki podskórnej, a zatem jest to właśnie to, od czego jest cellulit. Wysiłek fizyczny poprawia metabolizm i sprawia, że z adipocytów (komórek magazynujących tłuszcz) lipidy są uwalniane i spalane w mięśniach.

Od czego jest cellulit? Papierosy!

Jednym z ważnych czynników, mogących popsuć wygląd skóry jest palenie tytoniu. Papierosy, obok wielu innych niekorzystnych oddziaływań, mogą nasilać objawy skórki pomarańczowej. Składniki dymu papierosowego są bogate w wolne rodniki uszkadzające śródbłonek naczyń krwionośnych. Ponadto uszkadzają one hemoglobinę i sprawiają, że mniej tlenu dociera do tkanek. Inne czynniki, które łatwo można wyeliminować, to zakładanie obcisłej odzieży (zaciska naczynia żylne i limfatyczne odprowadzające płyny ustrojowe z dolnych partii ciała) i chodzenie w butach na wysokim obcasie.

Kolejne wpływające na cellulit przyczyny to zaburzenia emocjonalne

Przede wszystkim te trzy, których pochodne mogą mieć bardzo upłakane skutki dla naszego zdrowia i organizmu.

  • silne napięcie psychiczne,
  • lęki,
  • frustracja.

Takie stany psychiczne odbijają się na gospodarce hormonalnej organizmu. Oprócz wspomnianych estrogenów, również takie hormony związane ze stresem jak adrenalina, noradrenalina, czy kortyzol (sterydowy „hormon stresu”) mogą wpływać na funkcjonowanie tkanki podskórnej (źródła problemów w przypadku cellulitu). Opisując to, od czego robi się cellulit, nie można pominąć nadwagi i otyłości. Faktem jest, że skórka pomarańczowa może pojawić się u kobiet szczupłych i wysportowanych, jednak jej przejawy są najczęściej mocno uwypuklone u pań z dużymi krągłościami. Osoby z nadwagą, odznaczają się zazwyczaj zwiększonym wydzielaniem insuliny, która sprzyja rozwojowi opisywanego problemu. U takich pacjentów, zalecenia dotyczące pozbycia się cellulitu są ściśle związane z pozbyciem się nadwagi i poprawą ogólnego metabolizmu.

Bibliografia

  1. Cellulit jako problem medyczny.; Załęska‑Żyłka I.;Probl Hig Epidemiol, 2008; 487–491
  2. https://kidshealth.org/en/teens/cellulite.html
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21839033

Dodaj komentarz