Jak powstaje cellulit u mężczyzn, a jak u kobiet?

Jak powstaje cellulit u mężczyzn i kobiet

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak powstaje cellulit u mężczyzn i u kobiet. Jednym z głównych bodźców do powstania cellulitu są zaburzenia hormonalne. Przede wszystkim podwyższona zawartość estrogenów we krwi, która powoduje zwiększoną drożność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Płyn fizjologiczny przenika wtedy przez delikatne ścianki naczyń i zbiera się w przestrzeniach międzykomórkowych. To z kolei powoduje opuchlizny, które utrudniają mikrokrążenie w warstwie podskórnej, przez co tworzy się cellulit na udach. W rezultacie w naczyniach wzrasta ciśnienie, a to prowadzi do większej drożności.
Menu:

Cellulit u mężczyzny nie jest tak popularny

Pomarańczowa skórka większości mężczyzn nie zagraża, bo chroni ich testosteron. Męski organizm wytwarza jedynie śladowe zawartości estrogenów, a to one odpowiadają za pojawianie się na skórze charakterystycznych górek i wgłębień. W praktyce zdarza się jednak i tak, że i u niektórych mężczyzn można zaobserwować cellulit. Częściowo to sprawka niektórych zaburzeń, ale w coraz większej ilości decydują przyzwyczajenia dietetyczne i bodźce środowiskowe. Współczesny człowiek jest wprost bombardowany przez związki estrogenowe. Hormony dodawane są do pasz, którymi karmione są zwierzęta hodowlane.

Oprócz diety, mężczyznom szkodzi współczesny sposób życia.

Aktywność fizyczna oraz pobyt na świeżym powietrzu są pobudkami pozytywnie wpływającymi na realizację zadań męskich hormonów. Wzmacniając testosteronową zbroję przy pomocy ćwiczeń, mężczyźni mogą obronić się przed szkodliwym wpływem estrogenów i związków podobnych do estrogenów dostarczanych w jedzeniu. Niektórzy mężczyźni, niezależnie od diety oraz stylu życia skazani są na cellulit. Są to wszyscy ci, którzy cierpią na zaburzenia hormonalne lub też są poddawani niektórym kuracjom z wykorzystaniem hormonów. Szczególnym zagrożeniem są wszelkiego gatunku środki dopingujące z hormonami.

W takim razie jak powstaje cellulit u kobiet?

Właśnie to powoduje powstanie charakterystycznych nierówności w środku skóry. Tego typu cellulit u kobiet powstaje często w czasie ciąży, miesiączki, karmienia piersią, a także podczas stosowania antykoncepcji. Pobudki genetyczne też mają swoje znaczenie w zespole elementów powstania cellulitu. Oczywiście, cellulit na udach nie jest dziedziczny, a jedynie pobudki, które mogą predysponować do pojawienia się cellulitu. Zmniejszona aktywność fizyczna powoduje, że pojawia się cellulit na udach.

Prowadzi ona do minimalizacji masy mięśniowej i zwyżki tkanki tłuszczowej, jak również straty prężności mięśni i ścięgien. Zmniejszona forma mięśni nóg zaburza odpływ żylny i zwiększa stagnację cieczy w tkankach. Nie tylko własne niedbalstwa w odżywianiu, ale przede wszystkim panowanie w dzisiejszych czasach żywności przetworzonej jest także czynnikiem, który powoduje, że pojawia się cellulit na udach. Coraz chętniej sięgamy po produkty, które zawierają nader dużo kalorii. Posiłki spożywamy w trybie nieregularnym, często w późnych godzinach wieczornych, a wszystko to przyczynia się do powstania cellulitu.

Bibliografia

  1. Kosmetologia pielęgnacyjna; Goliszewska A., Gromek M., Padlewska K., Smolińska M., Sobolewska E., Witkowska D.; WSZKiPZ, Warszawa, 2010
  2. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska; Noszczyk M.; PZWL, Warszawa, 2011
  3. Cellulit wróg rozpracowany; Pokładowska‑Kielan E.; Le Nouvelles Esthetique & Spa, 2009

Dodaj komentarz